Kombi Filtre Temizleme İşlemi

Kombi filtre temizliği her yıl kış aylarına girmeden (Eylül, Ekim) aylarında yapılması gereken bir işlemdir kombi filtre temizleme işlemi öyle sanıldığı gibi zor bir işlem değildir. Kombi filtre temizliği için kombi suyunu boşaltıp ve kombi filtre tapası açılarak filtre temizlenir temizlik yapıldıktan sonra filtre takılır, tapa kapatılır, sisteme 1,5 bar basınç oluşana kadar su ilave edilir, tüm sistemdeki peteklerin tek tek havası alınır sistem çalıştırılıp denenir.

Kombi suyu boşaltma

 

Kombi suyunu boşaltmak için banyoda bulunan tahliye musluğunu açmanız yeterlidir. banyoda tahliye vanası yok ise yere yakın bir petekten kombi suyu boşaltmak mümkün bunun için öncelikle bir kova ve peteğin altına sığacak bir kaba ihtiyacınız olacak peteğin alt vanasının rekorunu bir miktar gevşetin su bir miktar aktıktan sonra duracaktır sonra üst vanasının rekorunu da yavaşça gevşetin ve su tamamen boşalana kadar bekleyin bu işlemi yaparken petek vanaları açık olmalıdır aksi taktirde kombi içerisinde bulunan su boşalmaz ve filtreyi açtığınızda su gelir.

Kombi filtresi temizleme

Metal ve plastik olmak üzere iki ayrı filtre çeşidi bulunmaktadır. Kalın boruların üzerinde bulunan  filtre kalorifer petek filtresidir. Bu filtre tapasını saat yönünün tersine  çevirerek açıp içerisinden çıkan filtreyi diş fırçası yardımı ile temizleyip  tekrardan yerine takın ve kombi su doldurma işlemini yapıp kombinizi çalıştırın. (kombi su seviyesi 1.5 Bar olmalı )Bu işlem  tek başına bir nebze fayda sağlayacaktır fakat Kalorifer petek temizliği yapılmaması durumunda kısa süre sonra tekrardan tıkanacaktır.